Jdi na obsah Jdi na menu
 


KRONIKY

     Na podzim 2013 jsem navštívila Státní okresní archiv v Novém Jičíně, abych si prohlédla naše obecní kroniky. Zaměstnanec archívu mi mimo jiné řekl, že se všechny kroniky budou digitalizovat a budou tak přístupné všem občanům. Kroniky si tak budeme moci prohlížet a pročítat kdykoliv doma ve svém volném čase, aniž bychom samotné archivní exempláře nějak zatěžovali. 

A DOČKALI JSME SE. KRONIKY JSOU K DISPOZICI!

Nabízím několik málo fotografí z mé návštěvy archivu a samozřejmě odkaz na naši historii.

KRONIKA 1. díl - 1930-1938, kronikář: Pavel Broßmann

/Zajímavá je tím, že je psaná tématicky, kronikář si rozvrhnul knihu na několik částí, zvlášť se věnoval například škole a učitelům a připisoval události školství chronologicky jen v této části. A tak se dále zabýval dalšími okruhy, např. kostelu, průmyslu, obchodu a dalšími. Proto se knihou prolínají prázdné čisté listy připravené k dopisování daného tématu. V kronice jsou také nalepeny fotografie domů a ke každému z nich je uvedena jeho historie. Bohužel dnes se již vlepovat do kroniky nesmí. Kronika z válečného období, tzn 1939-1944,5/ bohužel není k dispozici. Buď se za války nepsala nebo je možné, že byla německými občany odvezena s jejich odsunem./

KRONIKA 2. díl - 1945-1972, kronikáři: Jaroslav Havel, Josef Číp, Anna Orlitová 

/také v této kronice jsou vlepené fotografie, což je velké plus pro zaznamenání doby, místa, času a obyvatel/

KRONIKA 3. díl - 1973-1980, kronikáři: Anna Orlitová

KRONIKA 4. díl - 1981-1985, kronikáři: Anna Orlitová

KRONIKA 5. díl - 1986-1998, kronikáři: Anna Orlitová

KRONIKA 6. díl - 1999 - ........píše se.........., kronikáři: Anna Orlitová /zápisy 1999-2007/, Pavlína Ďuricová /2008-současnost/. Kronika ještě není v archivu SOKA, vypracované zápisy se postupně přepisují do kroniky ručně. Od roku 2008 je ke každému ročnímu zápisu zpracována Příloha ke kronice, kde jsou umístěny fotografie, novinové ústřižky a jiná dokumentace daného roku. Ukázky přináším ve fotogalerii.